İş stresi ve kalp

Günlük yaşamımızın bir parçası olan stresi çağımızın hastalığı yada birçok hastalığın en önemli nedenlerinden biri olarak tariflemek herhalde yanlış olmaz. Kalp hastalıklarının çıkmasında stresin rölü azımsanmayacak ölçüdedir. Günümüzde çok sık karşılaştığımız iş streside kalp krizi riskini iki kat artırabilmektedir.

Yoğun stres yaşayan kişilerin kalp atışlarındaki hızlanma , tansiyon değerlerinde yükselme günlük hayatta sıkca karşılaştığımız şikayetler arasında yer almaktadır. Stres altında olan kişilerde gördüğümüz aşırı sigara ve hatta zaman zaman alkol tüketimi az önce bahsettiğim klinik bulgularla birleşince damar sertleşmesi riskinde artışlar görülmektedir. 2014 Şubat ayında yayınlanan bir çalışmada psikolojik stresin, bilinen kardiyovasküler risk faktörleri olan hipertansiyon, diyabet, sigara gibi faktörlere eşdeğer oranda koroner kalp hastalığına neden olabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışmada da  koroner kalp hastalarında müzik dinlemenin, anksiyeteyi azalttığı, beraberinde de sistolik kan basıncını, kalp hızını, göğüs ağrısı sıklığını azalttığı gösterilmiştir.

Sosyal ilişkileri zayıf, yalnız, A tipi kişiliğe sahip olan (agresif, rekabetçi, işine düşkün..) kişilerde koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun yanında yoğun stres altındaki kişilerde depresyon yada anksiyete artışı ile ilişkili görülebilecek aşırı gıda tüketimi, kilo artışını tetikleyebilmekte ve beraberinde kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olan  insulin direnci hatta diyabet gelişimini hızlandırabilmektedir.

Yoğun stres altındaki kişilerde, stresle kanda bazı hormon seviyeleri artar. Kan seviyeleri artan başlıca hormonlar olan adrenalin ve kortizol uzun dönemde damarların endotel yapısını bozabilmekte, damarlarda büzüşmeye neden olabilmekte, kalp ve dolaşım sisteminide daha birçok mekanizma ile olumsuz etkileyebilmektedir.

Sonuç olarak çağımızın hastalığı olarak nitelendirebileceğimiz stres kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığı habercisi olabilmektedir. Özellikle en sık karşımıza çıkan streslerden biri olan iş stresine yoğun şekilde maruz kalan kişiler kalp damar hastalıklarına yakalanma riski açısından daha dikkatli davranmalıdır. Strese bağlı olarak sigara, alkol tüketimini artıran ve hatta kilo alma yolunda olan kişiler stresle kişisel olarak başa çıkamıyorlarsa muhakkak profosyonel destek almalıdır. Yoğun iş stresi yaşayan ve aile öyküsü, sigara, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerine sahip olan kişilerde rutin kalp muayenelerini yaptırmalı uygun check-up programlarından muhakak geçmelidir.

 

 

 

 

 

Categories:

Posted by admin

Bayılma (senkop)
Ritm bozuklukları
Periferik venöz yetmezlik (varis)
Periferik arter hastalığı
Karotis arter hastalığı
Koroner Balon-Stent tedavisi
Karotis arter hastalığı